Dokumenty školy - verejné
- Školský poriadok
- Dodatky k školskému poriadku
- Krízový intervenčný plán školy
- Vnútorná smernica k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov
- Celoškolská stratégia podpory duševného zdravia
- Metodika písania záverečných prác a SOČ
- Vzor šablony pre záverečné práce a SOČ
- Všeobecné zásady akútnych respiračných ochorení pre rodičov
- Všeobecné zásady akútnych respiračných ochorení pre školy
Dodatky k školskému poriadku
DODATOK Č. 1 KU ŠKOLSKÉMU PORIADKU
ZANEDBÁVANIE POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY
Čl. 1 Úvodné ustanovenia
Dodatok upravuje organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku
Čl. 2 Vymedzenie pojmov
Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky
Podľa ustanovenia § 19 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov je povinná školská dochádzka desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕši 16 rokov veku. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca bez zbytočného odkladu potvrdenie od lekára.
Z pohľadu právnych predpisov pod zanedbávaním povinnej školskej dochádzky sa rozumie stav:
a) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín mesačne, riaditeľ školy bezodkladne oznámi túto skutočnosť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny,
b) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie podľa § 6 ods. 4, § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. a podľa § 31 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov,
c) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 100 vyučovacích hodín, je potrebné zo strany obce podať trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie so spáchania trestného činu Ohrozovania mravnej výchovy mládeže podľa § 211 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.
Čl. 3 Pokyny pre triedneho učiteľa/rodiča v prípade absencie žiakov
Každú neospravedlnenú hodinu rieši triedny učiteľ (prípadne v spolupráci s výchovným poradcom) so zákonným zástupcom žiaka a ihneď prijímajú opatrenia na zamedzenie záškoláctva (o pohovore so zákonným zástupcom vedie písomný záznam).
Po nástupe žiaka po absencii do školy je zákonný zástupca povinný ihneď doložiť dôvod absencie žiaka. V prípade, že sa tak nestalo, triedny učiteľ kontaktuje zákonného zástupcu telefonicky prípadne cez edupage, aby tak urobil (vyhotoví o tomto dohovore písomný záznam aj v prípade, že zákonný zástupca nereaguje). Keď zákonný zástupca do týždňa od vymeškaných hodín nedoloží dôvod absencie, triedny učiteľ v spolupráci so sekretariátom riaditeľstva spíše písomnú výzvu, kde oficiálne vyzve zákonného zástupcu, aby do určeného termínu (odporúča sa koniec kalendárneho mesiaca) doložil ospravedlnenie absencie žiaka, v opačnom prípade bude považovaná za neospravedlnenú. Ďalej sa postupuje v zmysle platnej legislatívy o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky.
Nástup žiaka do školy po absencii
Doloženie dôvodu absencie
Po nástupe žiak nepredloží ospravedlnenie
Kontaktovanie zákonného zástupcu telefonicky alebo cez edupage
Zákonný zástupca po telefonickom a elektronickom kontaktovaní nepredloží ospravedlnenie
Posiela sa oficiálna písomná výzva na predloženie ospravedlnenia k určenému termínu
Po termíne určenom v písomnej výzve zákonný zástupca nepredloží ospravedlnenie
Absencia je považovaná za neospravedlnenú a podľa počtu neospravedlnených hodín sa prikročí k ďalším opatreniam
Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok (počet hodín vyplýva z doterajšej praxe orgánov činných v trestnom konaní) ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenie mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života v zmysle ustanovenia § 211 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.
Partizánske 15.9.2023
Príloha č. 1
DODATOK Č. 2 KU ŠKOLSKÉMU PORIADKU
ZÁKAZ NOSENIA NEPOVOLENÝCH A NEBEZPEČNÝCH PREDMETOV DO AREÁLU ŠKOLY A NA PODUJATIA ORGANIZOVANÉ ŠKOLOU
Žiakom sa prísne zakazuje prinášať do areálu školy alebo na školou organizované akcie veci ohrozujúce život alebo zdravie ako napríklad zbrane (strelné zbrane a strelivo, nože, sekery a pod.) alebo obranné prostriedky (obušky, obranné spreje, paralyzéry a pod.).
Partizánske 4.3.2024
DODATOK Č. 3 KU ŠKOLSKÉMU PORIADKU
OSPRAVEDLŇOVANIE ŽIAKA
Podľa § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z.:
Neprítomnosť neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu.
Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám v súlade so školským poriadkom.
Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
Zákonný zástupca / plnoletý žiak
Zákonný zástupca / plnoletý žiak vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
- dbá o to, aby žiak dochádzal do školy pravidelne a včas,
- oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti žiaka,
- informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní v súlade so školským poriadkom.
Triedny učiteľ
Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
- spolupracuje so zákonnými zástupcami / plnoletými žiakmi, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,
- eviduje dochádzku a neprítomnosť žiakov na vyučovaní,
- vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,
- informuje včas plnoletého žiaka / zákonného zástupcu / príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 (v osobitne odôvodnených prípadoch) a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,
- oboznamuje zákonných zástupcov / plnoletých žiakov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti žiakov na vyučovaní,
- navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,
- preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov / plnoletého žiaka s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.
Riaditeľ školy
Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- zodpovedá za vypracovanie a dodržiavanie školského poriadku, v ktorom si škola okrem iného má upraviť interné pravidlá ospravedlňovania, ktoré však musia byť v rámci príslušných ustanovení školského zákona,
- oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt, ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky.
Ospravedlňovanie neprítomnosti z dôvodu ochorenia
Ak ide o neprítomnosť žiaka trvajúcu 6 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 10 vyučovacích dní, 11. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia / plnoletého žiaka, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Uvedené ospravedlňovanie platí pri ochorení žiaka a s tým súvisiacich lekárskych ošetrení alebo vyšetrení. Ak nadväzujúca neprítomnosť je z iného dôvodu, ako je ochorenie, škola môže vyžadovať za vyučovacie dni, ktoré nasledujú po ochorení, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti.
Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10 vyučovacích dní počas mesiaca.
Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy stredná škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť žiaka a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie žiaka je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
Z vyššie uvedeného dôvodu je potrebné, aby stredná škola v rámci kontroly riadneho plnenia školskej dochádzky, v jednotlivých prípadoch dôsledne posudzovala dôvody na vyžiadanie si potvrdenia od lekára na ospravedlnenie neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní.
Partizánske 1.06.2024
DODATOK Č. 4 KU ŠKOLSKÉMU PORIADKU
Kódex obliekania a zovňajšku žiakov Strednej odbornej školy
Jána Antonína Baťu Partizánske
Žiak musí byť v škole a na školských a mimoškolských podujatiach vhodne, čisto, starostlivo, slušne a bez výstredností oblečený a upravený. Neusiluje sa svojím zovňajškom zbytočne vzbudzovať pozornosť verejnosti. Dbá o to, aby mu oblečenie a účes neprekážali v práci.
Za nevhodné, zakázané oblečenie a úpravu sa považuje: príliš krátka sukňa (minisukňa, vhodná je dĺžka maximálne 20 cm nad kolená), alebo priveľmi krátke nohavice, oblečenie priesvitné, odhaľujúce spodnú bielizeň, odev s vulgárnymi nápismi v akomkoľvek jazyku, hlboký výstrih a odhalené brucho ( tzv. crop topy). Počas spoločenských, slávnostných podujatí alebo podujatí organizovaných školou nie je dovolené nosiť tepláky.
Je zakázané nosiť akékoľvek oblečenie propagujúce neetické myšlienky, skupiny, alkohol, cigarety, drogy a násilie. Nie je dovolené nosiť vojenské oblečenie.
Zakázané je nosenie dlhých a umelých nechtov, ktoré by mohli ohrozovať zdravie žiakov, alebo prekážať žiakovi pri vykonávaní prác súvisiacich so vzdelávaním (na praxi v MŠ, v gastro prevádzkach, pri hre na hudobných nástrojoch, pri práci na počítači).
Za opakované porušovania kódexu bude žiačke, žiakovi udelené výchovné opatrenie.
Etický kódex žiakov Strednej odbornej školy
Jána Antonína Baťu Partizánske
Žiacka komunita Strednej odbornej školy Jána Antonína Baťu Partizánske si je vedomá skutočnosti, že etika je dôležitá pre kvalitu štúdia, je zárukou korektného správania, súčasťou školskej kultúry a posilňovania dobrého mena školy i samotnej žiačky, či žiaka. Neetické konanie žiakov na pôde školy a v osobnom vystupovaní znevažuje vzdelávanie a spoločné úsilie. Každé neetické správanie žiaka bude posúdené a vyvodené patričné dôsledky v zmysle školského poriadku. Pri hodnotení sa bude brať do úvahy ako sa žiak postaví k riešeniu problému a prípadnej náprave svojho konania.
- Žiak využíva v oficiálnu a korektnú komunikáciu s učiteľmi a zamestnancami školy. Pri komunikácii používa vykanie.
- Žiak neznevažuje dobré meno pedagógov, študentov, školy, nevyvoláva verejné pohoršenie. Nespráva sa v rozpore s dobrými mravmi.
- Žiak nesie pred spolužiakmi spoluzodpovednosť za dobré meno triedy, podporuje aktivity zamerané na zdravý životný štýl a zvyšovanie kvality svojho života, vedome nešíri nepravdivé informácie – hoaxy a konšpiračné teórie.
- Žiak je celkovo zodpovedný za svoje konanie na pôde školy i na verejnosti, za svoj študijný výkon a študijné výsledky, správanie sa voči pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom, k priestorom, majetku a životnému prostrediu a za využívanie informačno-komunikačných technológií.
- Žiak rešpektuje právo na súkromie a umožňuje slobodné vyjadrovanie názorov pri rešpektovaní Trestného zákona aktívne vystupuje proti všetkým extrémnym prejavom rasizmu, diskriminácii, náboženskej intolerancii, sociálnej neznášanlivosti, znevažovaniu sexuálnej orientácie, extrémizmu.
- Žiak podporuje pozitívne sociálne správanie (úcta, tolerancia, pomoc) a vyjadruje úctu k starším a skúsenejším.
- Žiak dodržiava základy medziľudských vzťahov (neponižuje, neironizuje iných spolužiakov či iné osoby).
- Žiak pozná a rešpektuje Dohovor o právach dieťaťa a základné dokumenty o ľudských právach.
- Žiak má morálne oprávnenie vyžadovať objektívnosť v hodnotení a rovnosť príležitostí, nediskriminačné správanie, humánny prístup, dostupnosť vedomostí a informácií v súlade so študijným programom.
- Žiak aktívne spolupracuje s pedagógom pri ich osvojovaní v rámci pracovného času.
- Ciele plnenia študijných úloh majú byť reálne a v súlade s bežnými pedagogickými štandardami.
- Je neprípustný mobbing, šikanovanie, sexuálne alebo diskriminačné narážky a postoje znevažujúce osobnosť žiaka či pedagóga, jeho dôstojnosť či názorovú orientáciu.
- Žiak chráni životné prostredie a majetok školy.
Partizánske 1.9.2024
Dodatok č. 5
k školskému poriadku
Strednej odborej školy J. A. Baťu, SNP 5, 958 01 Partizánske
ŠTANDARDY DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE
VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”32
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní33 .
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“34.
_____________________
32 Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
33 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
34 § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu 2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná 2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“35
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a
vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-
patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne
zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania.
Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní, ktoré majú vysvetľovať ako:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom.
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri
príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
_____________________
34 § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
35 § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025.
Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.). Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
36 Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultury, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných
záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37 .
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38 .
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov39 .
_____________________
37 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
38 Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
39 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42 .
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
_____________________
40 § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
41 § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
42 § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon
43 Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva
Článok 3
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 25. februára 2025.
V Partizánskom 16.01. 2025
Ing. Katarína Hartmannová
riaditeľka školy
Prerokované pedagogickou radou dňa: 28.01. 2025
Prerokované so žiackym školským parlamentom dňa: 21.01. 2025
Prerokované s radou školy dňa: 24.02. 2025
Dodatok č. 6
k školskému poriadku
Strednej odborej školy J. A. Baťu, SNP 5, 958 01 Partizánske
Smernica
k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách
a v školských zariadeniach
Smernica č. 1/2025
k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách
a v školských zariadeniach
Gestorský útvar: Útvar duševného zdravia tel.: 02 59374 875 ev. č.: 2025/1504:1-A3320
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže podľa čl. 12 ods. 2 písm. f) druhého bodu Organizačného poriadku Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 2 a 2a zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov a čl. 28 ods. 2 Dohovoru o právach dieťaťa vydáva túto smernicu:
Čl. 1
Úvodné ustanovenie
Táto smernica upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov (ďalej len „žiak“) v školách a školských zariadeniach (ďalej len „škola“), postupy prevencie a metódy riešenia šikanovania.
Čl. 2
Základné ustanovenia
(1) Na účel tejto smernice sa rozumie
a) šikanovaním v škole obťažovanie1) formou spravidla opakujúceho sa nežiaduceho správania šikanujúceho voči šikanovanému, ktoré je motivované úmyslom získať nad šikanovaným prevahu, šikanovaného ponížiť alebo získať vynútené mocenské postavenie, v dôsledku ktorého dochádza alebo môže dôjsť k vytváraniu zastrašujúceho, nepriateľského, zahanbujúceho, ponižujúceho, potupujúceho, zneucťujúceho, zámerne zraňujúceho alebo urážajúceho prostredia vo forme verbálneho šikanovania, fyzického šikanovania, psychického šikanovania, emocionálneho šikanovania, nebezpečného elektronického obťažovania alebo nebezpečného prenasledovania,
b) priamym šikanovaním šikanovanie, pri ktorom šikanujúci zameriava svoje konanie priamo na šikanovaného opakujúcim sa úmyselným verbálnym, psychickým, emocionálnym alebo fyzickým násilím, pri ktorom sú spravidla prítomní aj účastníci šikanovania; je spojené s cieľom získať prevahu v kolektíve,
___________________________________________
1) § 2a ods. 4 zákona č. 365/2004 Z. z o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
c) nepriamym šikanovaním šikanovanie, pri ktorom šikanujúci používa metódy a nástroje vzťahového násilia a emocionálneho vydierania, najmä v podobe prehliadania, ignorovania, zámerného vyčleňovania šikanovaného z kolektívu, šírenia nepravdivých alebo znevažujúcich informácií, citlivých zvukových záznamov (audiozáznamov), obrazových záznamov (videozáznamov) alebo zvukovo-obrazových (audiovizuálnych) záznamov o šikanovanom alebo manipulovaním názorov a postojov ostatných členov sociálnej skupiny k šikanovanému,
d) šikanujúcim žiak alebo skupina žiakov, ktorí opakovane psychicky alebo fyzicky ubližujú šikanovanému,
e) šikanovaným žiak alebo skupina žiakov, ktorí sú vystavení šikanovaniu,
f) účastníkom šikanovania žiak alebo skupina žiakov, ktorí sú prítomní pri šikanovaní, alebo ktorí majú o šikanovaní vedomosť a nie sú šikanujúcimi ani šikanovanými,
g) dôvodom šikanovania najmä osobitná charakteristika šikanovaného spočívajúca spravidla v jeho zdravotnom znevýhodnení, pohlaví, náboženskom vyznaní alebo viere, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine, sexuálnej orientácii alebo rodovej identite, jazyku, sociálnom, spoločenskom alebo majetkovom postavení jeho rodiny, alebo iná osobná charakteristika spojená spravidla s nosením okuliarov, nadváhou alebo nízkou pohybovou gramotnosťou,
h) verbálnym šikanovaním opakované nadávanie, urážanie, posmievanie sa, dobiedzanie, vyhrážanie sa fyzickým útokom, navádzanie na fyzický útok, prikazovanie šikanovanému vykonať určitý úkon proti jeho vôli, zastrašovanie, vydieranie alebo vylúčenie šikanovaného z kolektívu,
i) fyzickým šikanovaním nežiaduci a nechcený fyzický kontakt pre šikanovaného, pri ktorom šikanujúci šikanovaného opakovane bije, udiera, sáče alebo kope do neho, podráža ho alebo hádže do neho rôzne predmety, skrýva, poškodzuje, privlastňuje si alebo ničí veci šikanovaného,
j) psychickým šikanovaním a emocionálnym šikanovaním ubližovanie negatívnym ovplyvňovaním psychiky, emócií, nálady a duševného rozpoloženia šikanovaného, najmä opakovaným ponižovaním, zosmiešňovaním, zahanbovaním, opovrhovaním, ohováraním v jeho neprítomnosti, rozširovaním nepravdivých informácií alebo urážaním rodinných príslušníkov alebo blízkych osôb,
k) elektronickým šikanovaním (ďalej len „kyberšikanovanie“) verbálne, psychické šikanovanie a emocionálne šikanovanie uskutočňované v kybernetickom priestore bez fyzického kontaktu šikanujúceho a šikanovaného prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie, ktoré môže mať aj anonymnú povahu, a pri ktorom šikanujúci dokáže uskutočniť útoky z rôznych miest, pričom šikanovaný sa o napadnutí nemusí okamžite dozvedieť a nemusí byť schopný identifikovať šikanujúceho; zverejnené informácie, fotografie, audiozáznamy a videozáznamy môžu byť prístupné veľkému počtu osôb a môže byť náročné ich odstrániť z kybernetického priestoru.
(2) Na účel tejto smernice sa za šikanovanie nepovažuje
a) jednorazový alebo impulzívny prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi akútnym neovládnutím emócií, ktoré bezprostredne odznievajú,
b) prejav násilia alebo agresie medzi žiakmi mimo školy, ktorý nevyplýva zo vzťahov medzi žiakmi v škole, okrem kyberšikanovania,
c) nezhoda medzi zamestnancom školy a žiakom súvisiaca s výchovno-vzdelávacím procesom.
(3) Šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu2), kedy môže byť šikanujúci od veku 14 rokov trestne stíhaný najmä za trestný čin
a) ublíženia na zdraví,3)
b) obmedzovania osobnej slobody,4)
c) lúpeže,5)
d) vydierania,6)
e) hrubého nátlaku,7)
f) nátlaku,8)
g) porušovania domovej slobody,9)
h) sexuálneho násilia,10)
i) sexuálneho zneužívania,11)
j) krádeže,12)
k) neoprávneného užívania cudzej veci,13)
l) poškodzovania cudzej veci,14)
m) nebezpečného vyhrážania sa,15)
n) nebezpečného prenasledovania,16)
o) výroby detskej pornografie,17)
p) rozširovania detskej pornografie,18)
2) § 8 Trestného zákona.
3) § 155 Trestného zákona.
4) § 183 Trestného zákona.
5) § 188 Trestného zákona.
6) § 189 Trestného zákona.
7) § 190 a 191 Trestného zákona.
8) § 192 Trestného zákona.
9) § 194 Trestného zákona.
10) § 200 Trestného zákona.
11) § 201 až 203 Trestného zákona.
12) § 212 Trestného zákona.
13) § 215 Trestného zákona.
14) § 245 a 246 Trestného zákona.
15) § 360 Trestného zákona.
16) § 360a Trestného zákona.
17) § 368 Trestného zákona.
18) § 369 Trestného zákona.
q) prechovávania detskej pornografie a účasti na detskom pornografickom predstavení19) alebo
r) ohovárania.20)
(4) Šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu priestupku proti
a) občianskemu spolunažívaniu21) alebo
b) majetku.22)
(5) Skutočnosť, že šikanujúci nie je trestne zodpovedný z dôvodu nízkeho veku,23) nie je prekážkou na podanie žaloby vo veci náhrady škody.
(6) Zamestnanec školy, ktorému je známy prípad šikanovania a neprijme žiadne opatrenie k prevencii a riešeniu šikanovania, môže byť trestne stíhaný najmä za trestný čin
a) neprekazenia trestného činu,24)
b) neoznámenia trestného činu25) alebo
c) ublíženia na zdraví.26)
Čl. 3
Prevencia šikanovania
(1) Pri prevencii šikanovania škola dbá na vytváranie bezpečného prostredia, v ktorom sa vznik šikanovania aktívne obmedzuje.
(2) Pri prevencii šikanovania škola primerane pôsobí na žiakov podľa ich veku a psychickej úrovne a intelektuálnej úrovne s dôrazom na hodnotovú výchovu.27)
(3) Za prevenciu šikanovania v škole zodpovedá riaditeľ školy. Riaditeľ školy zabezpečuje činnosti súvisiace s prevenciou šikanovania prostredníctvom činnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
(4) Prevencia šikanovania sa zabezpečuje najmä
a) využívaním takého obsahu výchovy a vzdelávania a takých metód a foriem výchovy a vzdelávania, ktoré posilňujú úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu žiakov najmä voči sebe navzájom,
b) aktívnym sústavným výchovným pôsobením pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca vrátane prejavenia záujmu o problémy žiaka v škole a mimo nej,
_______________________________________________________________
19) § 370 Trestného zákona.
20) § 373 Trestného zákona.
21) § 49 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
22) § 50 zákona č. 372/1990 Zb.
23) § 22 Trestného zákona.
24) § 341 Trestného zákona.
25) § 340 Trestného zákona.
26) § 155 až 158 Trestného zákona.
27) Hodnotová výchova v školách, Štátny pedagogický ústav, 2022.
c) dlhodobou strategickou činnosťou, realizáciou overených preventívnych programov s doplnením o činnosti neformálneho vzdelávania najmä prednášky, diskusie, organizovaných školou alebo inými subjektmi a mimoškolskými činnosťami, ktoré posilňujú v žiakoch úctu, toleranciu, empatiu a solidaritu najmä voči sebe navzájom,
d) spoluprácou s rodičmi alebo inou fyzickou osobou, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručníkom alebo opatrovníkom (ďalej len „zákonný zástupca“), alebo so zástupcom zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody (ďalej len „zástupca zariadenia“),
e) aktívnym prístupom orgánov školskej samosprávy pri navrhovaní a prerokovaní školského poriadku, školského vzdelávacieho programu a opatrení školy k prevencii šikanovania,
f) spoluprácou školy so zariadeniami poradenstva a prevencie, pričom pri prevencii šikanovania zariadeniami poradenstva a prevencie sa informovaný súhlas zákonného zástupcu nevyžaduje.
(5) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec posudzujú navrhované činnosti podľa odseku 4 písm. a) až e) z hľadiska predchádzania nežiaduceho vplyvu na žiakov v spolupráci so zariadením poradenstva a prevencie.
(6) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec priebežne informuje zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia o opatreniach školy pri prevencii šikanovania najmä na webovom sídle školy, ak ho má zriadené, alebo na triednej schôdzi zákonných zástupcov v škole.
(7) Riaditeľ školy zodpovedá za systémové aktivity školy pri prevencii šikanovania. Riaditeľ školy v spolupráci s pedagogickou radou a orgánmi školskej samosprávy
a) rozpracúva opatrenia školy pri prevencii šikanovania v školskom poriadku,
b) zabezpečuje dôkladný výkon dozoru v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať.
(8) Riaditeľ školy
a) zabezpečuje vzdelávanie zamestnancov školy v oblasti prevencie a riešenia šikanovania,
b) zapája do prevencie šikanovania orgány školskej samosprávy a zriaďovateľa,
c) zverejňuje kontaktné údaje právnických osôb, ktoré sa zaoberajú prevenciou a riešením šikanovania,
d) zabezpečuje, aby v pracovnom poriadku školy bola upravená povinnosť zamestnanca školy bez zbytočného odkladu oznamovať podozrenie zo šikanovania, a prijať zodpovedajúce opatrenia,
e) oboznamuje zamestnancov školy so spôsobom oznamovania šikanovania a preverovania šikanovania,
f) zabezpečuje poučenie zamestnancov školy o skutočnosti, že šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu priestupku alebo skutkovú podstatu trestného činu,
g) zabezpečuje poučenie zamestnancov školy o skutočnosti, že šikanujúcemu môže byť uložené
opatrenie vo výchove28) okrem šikanujúceho, ktorým je dieťa materskej školy, a o skutočnosti, že ak šikanujúci nie je trestne zodpovedný z dôvodu nízkeho veku, nie je to prekážkou na podanie trestného oznámenia a na podanie žaloby vo veci náhrady škody, ktorú šikanujúci spôsobil na majetku alebo vo veci náhrady ujmy, ktorú spôsobil na zdraví,
h) informuje zamestnancov, žiakov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia o postupe pri zistení šikanovania.
Čl. 4
Preverovanie podozrenia zo šikanovania
(1) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zostavuje skupinu zamestnancov školy, ktorá navrhuje a zabezpečuje postup pri riešení šikanovania; jej členmi sú najmä triedny učiteľ, školský psychológ, školský špeciálny pedagóg, výchovný poradca.
(2) Opatrenia, metódy a postupy pri obmedzovaní šikanovania a nápravy jej dôsledkov sa navrhujú tak, aby zodpovedali vývinovej zrelosti, emocionálnej zrelosti a veku šikanujúceho, šikanovaného a účastníkov šikanovania, vrátane detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
(3) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní incidentu, ktorý zahŕňa podozrenie zo šikanovania bez zbytočného odkladu najmä
- zabezpečí pomoc a ochranu potencionálnemu šikanovanému,
- zabezpečí, aby v priebehu preverovania nedošlo k ďalšej konfrontácii medzi potencionálnym šikanujúcim a potencionálnym šikanovaným,
- informuje zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia potencionálneho šikanujúceho, potencionálneho šikanovaného a potenciálnych účastníkov šikanovania,
- spíše a zaeviduje záznam o incidente.
(4) Riaditeľ pri incidente podľa odseku 3 podľa potreby kontaktuje
- zariadenie poradenstva a prevencie,
- orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately,
- okresný úrad, ak ide o podozrenie zo spáchania priestupku, alebo políciu, ak ide o podozrenie zo spáchania trestného činu,
- poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
(5) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri preverovaní podozrenia zo šikanovania
- zabezpečí zistenie účastníkov šikanovania a ďalších svedkov a uskutočnenie individuálnych rozhovorov alebo konfrontačných rozhovorov medzi účastníkmi šikanovania alebo medzi svedkami,
- uchováva dôkazy o podozrení zo šikanovania v nevyhnutnom rozsahu a počas nevyhnutného času,
- zabezpečí pri rozhovoroch podľa písmena a) prítomnosť najmenej dvoch pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov,
__________________________________________________________________________________
28) § 58 ods. 2 a 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
- zabraňuje zľahčovaniu šikanovania a takému konaniu, ktoré môže viesť k neriešeniu šikanovania, preverovaniu šikanovania pod emocionálnym nátlakom alebo v prítomnosti iných žiakov alebo k zverejňovaniu informácií z preverovania šikanovania.
Čl. 5
Opatrenia na riešenie šikanovania a nápravu jeho dôsledkov
(1) Škola dbá na bezodkladné riešenie šikanovania podľa tejto smernice.
(2) Vo vzťahu k šikanujúcemu riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
a) zabezpečí individuálny rozhovor odborného zamestnanca školského podporného tímu alebo odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie so šikanujúcim za prítomnosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia s cieľom objasnenia motivácie, sociálneho a rodinného pozadia správania šikanujúceho a určenia ďalšieho postupu; časti rozhovoru sa môžu konať aj bez prítomnosti zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, ak na to dá zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia preukázateľný súhlas,
b) navrhne podľa potreby intervenciu v zariadení poradenstva a prevencie alebo zabezpečí intervenciu prostredníctvom odborného zamestnanca školy, vrátane podporných činností v príslušnej triede a zabezpečí podmienky pre fyzickú a psychickú bezpečnosť žiakov príslušnej triedy,
c) môže podľa potreby uložiť opatrenie vo výchove alebo znížiť stupeň klasifikácie správania žiaka;29) to neplatí, ak ide o dieťa materskej školy.
(3) Vo vzťahu k šikanovanému riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
- zabezpečí podmienky na fyzickú a psychickú bezpečnosť šikanovaného a podľa potreby zabezpečí zdravotné ošetrenie,
- zabezpečí šikanovanému bezodkladnú psychologickú pomoc a podporu,
- zabezpečí šikanovanému podľa potreby, po porade s príslušným odborným zamestnancom, cielenú a systematickú podporu najmä prostredníctvom zariadenia poradenstva a prevencie,
- spolupracuje podľa potreby so Štátnou školskou inšpekciou, regionálnym úradom školskej správy alebo s Úradom komisára pre deti.
(4) Vo vzťahu k účastníkom šikanovania riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec
- zabezpečí účastníkom šikanovania podľa potreby individuálnu podporu a poradenstvo na základe posúdenia školského podporného tímu, školského psychológa alebo psychológa zariadenia poradenstva a prevencie,
- zabezpečí skupinovú intervenciu v spolupráci so školským podporným tímom alebo so zariadením poradenstva a prevencie,
____________________________________________________________
29) § 55 ods. 15 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov.
c) zabezpečí skupinové činnosti s cieľom smerovania žiakov k pozitívnym postojom hodnotám a k rozvíjaniu schopnosti identifikovať sociálno patologické javy primerane ich veku, najmä v rámci realizácie preventívnych programov, triednických hodín, vyučovania prierezových tém, činností neformálneho vzdelávania.
Čl. 6
Spolupráca so zákonným zástupcom a zástupcom zariadenia
(1) Riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec pri rozhovore so zákonným zástupcom alebo so zástupcom zariadenia šikanovaného, šikanujúceho alebo účastníkov šikanovania vo veci šikanovania dbá na zachovanie dôvernosti informácií.
(2) O rozhovore podľa odseku 1 vrátane informovania zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia podľa čl. 4 ods. 3 písm. c), vyhotoví riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zápis, z ktorého jedno vyhotovenie poskytne riaditeľ školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zákonnému zástupcovi alebo zástupcovi zariadenia.
Čl. 7
Záverečné ustanovenie
Postupy a dokumenty školy v oblasti prevencie šikanovania, preverovania šikanovania a riešenia šikanovania sa zverejňujú aj vo forme prístupnej pre žiakov so zdravotným postihnutím a v jazykoch národnostných menšín národnostných škôl zaradených do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky.
Čl. 8
Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
Čl. 9
Účinnosť
Táto smernica nadobúda účinnosť 1. februára 2025.
Dodatok č. 7 k školskému poriadku
Sprístupňovanie písomných prác žiakov zákonným zástupcom
Strednej odborej školy J. A. Baťu, SNP 5, 958 01 Partizánske
Čl. 1
Predmet úpravy
Tento dodatok upravuje podmienky, za ktorých môže zákonný zástupca žiaka požiadať o sprístupnenie písomnej práce žiaka k nahliadnutiu.
Čl. 2
Postup pri žiadosti
1. Podanie žiadosti:
Zákonný zástupca žiaka môže podať žiadosť o sprístupnenie písomnej práce k nahliadnutiu do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce. Žiadosť môže byť podaná písomne alebo elektronicky na adresu školy.2. Obsah žiadosti:
Žiadosť musí obsahovať meno a triedu žiaka, názov písomnej práce, dátum vyhodnotenia a kontaktné údaje zákonného zástupcu.3. Sprístupnenie práce:
Po prijatí žiadosti škola zabezpečí, aby písomná práca bola sprístupnená zákonnému zástupcovi k nahliadnutiu v rámci pracovnej doby školy. Termín a miesto nahliadnutia bude dohodnuté medzi školou a zákonným zástupcom.Čl. 3
Ochrana osobných údajov
Škola zabezpečí, aby počas sprístupnenia písomnej práce nedošlo k porušeniu ochrany osobných údajov žiaka ani učiteľa. Zákonný zástupca je povinný rešpektovať pravidlá školy týkajúce sa ochrany osobných údajov a dôvernosti informácií.
Čl. 4
Záverečné ustanovenia
1. Tento dodatok sa stáva súčasťou Školského poriadku a nadobúda účinnosť dňom jeho schválenia.
2. Všetci zamestnanci školy a zákonní zástupcovia žiakov sú povinní riadiť sa ustanoveniami tohto dodatku.
V Partizánskom, dňa 17.3.2025
Ing. Katarína Hartmannová MBA
riaditeľka školyPRÍLOHY:
PRÍLOHA Č.1
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK TELOCVIČNE A POSILŇOVNE
- Vstup do telocvične/posilňovne je povolený len:
- v čistej športovej obuvi s podrážkou, ktorá neznehodnocuje parkety, necvičiacim žiakom je vstup povolený v prezuvkách, prípadne v obuvi, na ktorej sú návleky,
- na pokyn zodpovedného pracovníka (učiteľa TSV, vedúceho krúžku, trénera).
- Pred telesnou výchovou (ďalej len TSV), krúžkom, tréningom sa žiaci, účastníci tréningu, združujú v šatni a na pokyn vyučujúceho, vedúceho krúžku, trénera odídu do telocvične/posilňovne. Ak žiak z akýchkoľvek príčin musí opustiť priestor, v ktorom sa vyučuje, je povinný to pred odchodom nahlásiť vyučujúcemu. Obdobne nahlási aj svoj príchod.
- Žiaci (príp. účastníci tréningov) dodržiavajú hygienické zásady, neplytvajú zbytočne vodou a nepoškodzujú majetok telocvične/posilňovne. Pri úmyselnom poškodení žiak, účastník tréningu spôsobenú škodu uhradí.
- Žiaci dodržiavajú pokyny vyučujúceho:
- sú disciplinovaní, správajú sa tak, aby neohrozili bezpečnosť a zdravie svoje a svojich spolužiakov,
- športujú v duchu fair play,
- úraz okamžite nahlásia vyučujúcemu.
- Učitelia, vedúci krúžkov, tréneri sú povinní:
- používať osvetlenie telocvične/posilňovne v nevyhnutných prípadoch,
- nahlásiť každé poškodenie zariadenia telocvične/posilňovne zodpovednej osobe,
- využívať priestory telocvične/posilňovne len na činnosti určené náplňou hodín TSV, tréningov, činnosti krúžkov,
- hrať futbal je povolené len so špeciálnou loptou určenou na hru v telocvični,
- dodržiavať rozpis hodín v telocvični/posilňovni,
- dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy všeobecne platné a tiež tie, s ktorými žiakov oboznámia učitelia TSV.
- S organizáciami, ktorým je telocvičňa prenajímaná, budú uzatvorené zmluvy o prenájme, v ktorých môžu byť stanovené ďalšie podmienky.
- Vo všetkých priestoroch telocvične/posilňovne je zakázané konzumovať alkoholické nápoje a fajčiť.
- K organizovaniu športových akcií zamestnancov SOŠ J. A. Baťu Partizánske je potrebná konzultácia a súhlas riaditeľky školy. Používať telocvičňu/posilňovňu jednorazovo môže organizácia len na základe žiadosti, prípadne ústneho dohovoru s riaditeľkou školy.
- V telocvični/posilňovni je zakázané premiestňovať akékoľvek športové náradie s presunom po parketách.
- Plocha telocvične/posilňovne sa upratuje umývaním, okná sa umývajú v priebehu jarných a letných prázdnin.
25.08.2023 Mgr. Bibiána Dzianová,
vedúca PK jazykov a TSV
PRÍLOHA Č.2
Plán presunu žiakov a zamestnancov medzi objektami školy
PRÍLOHA Č.3
ZÁZNAM O POUČENÍ ŽIAKOV V ŠKOLSKOM PORIADKU A PRAVIDLÁCH BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA NA ŠKOLSKEJ AKCII
Prehlasujem a svojim podpisom potvrdzujem, že som bol (a) poučený(á) o bezpečnosti a povinnostiach počas exkurzie, výletu, kurzu, cvičenia ochrany života a zdravia (OŽaZ), LVK...
Dátum akcie : ............................... Názov akcie: ..........................................................
Poučenie vykonal: ....................... Vedúci akcie: .........................................................
- Beriem na vedomie, že budem rešpektovať príkazy pedagogického dozoru.
- Budem dodržiavať denný režim školskej akcie a po celú dobu školskej akcie sa budem disciplinovane správať.
- V dopravnom prostriedku budem dodržiavať čistotu.
- Beriem na vedomie, že používanie alkoholických nápojov a fajčenie je zakázané.
- Bez dovolenia nebudem opúšťať kolektív, po meste sa budem pohybovať so zvýšenou opatrnosťou vzhľadom na dopravnú situáciu. Nebudem chodiť sám (sama), len v skupine so spolužiakmi.
- Akúkoľvek škodu zapríčinenú svojvoľným správaním a nerešpektovaním príkazov pedagogického dozoru uhradím. Toto sa týka aj úrazov, ktoré boli zapríčinené svojvoľným konaním.
- Samostatný návrat domov (nie so skupinou) ohlásim pedagogickému dozoru a zodpovednosť beriem na seba.
Meno a priezvisko žiaka /paličkovým písmom/ Podpis:______
1.......................................................... ......................................
2.......................................................... ......................................
3.......................................................... ......................................
4.......................................................... ......................................
5.......................................................... ......................................
6.......................................................... ......................................
7.......................................................... ......................................
8.......................................................... ......................................
PRÍLOHA Č.4
VNÚTORNÝ PREVÁDZKOVÝ PORIADOK UČEBNÍ INFORMATIKY
Práva žiakov:
- so súhlasom vyučujúceho využívať všetky zariadenia učebne informatiky na výučbu
- so súhlasom vyučujúceho používať nainštalované softwarové vybavenie
- mať a používať vlastné konto na školskom serveri v zmysle všeobecne platných
pravidiel a podľa pokynov správcu siete
- využívať zariadenia počítačových učební mimo vyučovania, ak je na to vyhradený čas
napr. na krúžkovú činnosť, SOČ a podobne
- používať dátový priestor na školskom serveri
Povinnosti žiakov:
- dodržiavať pravidlá počítačovej etikety pri práci s PC
- šetrne sa správať k zariadeniu počítačových učební
- vchádzať do počítačových učební v prezuvkách a s pomôckami podľa pokynov
vyučujúceho
- počas prestávok sa zdržiavať mimo počítačových učební, ak vyučujúci nerozhodne inak
z dôvodu nevyhnutnej práce na PC
- každú poruchu, chybu, prípadne neúplnosť pracoviska /chýba myš, klávesnica a pod./
hlásiť vyučujúcemu
- vlastné CD,DVD, USB kľúče používať len so súhlasom vyučujúceho
- po skončení práce uviesť svoje pracovisko do pôvodného stavu
Žiakom je zakázané:
- pokúšať sa prelomiť ochranný systém na pracovných staniciach a na serveri
- pokúšať sa zisťovať prístupové heslá iných užívateľov počítačovej siete
- poskytnúť svoje prístupové heslo inej osobe
- prihlasovať sa do systému pod menom a heslom iného užívateľa
- vypínať rezidentnú antivírusovú ochranu
- bez súhlasu vyučujúceho inštalovať akýkoľvek softvér
- bez súhlasu vyučujúceho meniť nastavenie nainštalovaného softvéru
- svojvoľne premiestňovať súčastí PC a ostatných zariadení na svojom pracovisku
- zasahovať do elektrických súčastí PC a ostatných zariadení na pracovisku
- v čase vyučovania hrať hry
- prenášať cez počítačovú sieť nevhodné súbory / nelegálne kópie dát, dáta porušujúce
autorský zákon, súbory rasovej neznášanlivosti, pornografie, erotiky/
- jesť, piť a znečisťovať pracovisko
- používať mobilný telefón v zmysle vnútorného poriadku školy
- navštevovať stránky, obsahujúce pornografický materiál, odkazy na nelegálny softvér,
neslušné výrazy, stránky propagujúce zneužívanie drog, brutalitu a iný kontroverzný
materiál
- používať počítače na tvorbu, zobrazovanie alebo distribúciu materiálov s vulgárnym
obsahom, pornografiou, urážlivých materiálov, či materiálov propagujúcich násilie,
rasovú alebo náboženskú neznášanlivosť, a to i v rámci diskusných skupín.
Študent preberá na seba zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou,
alebo úmyselným poškodením zariadení. Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako
porušenie vnútorného poriadku školy.
25. august 2023 Alexandra Dvončová RNDr.
vedúca PK všeobecno-vzdelávacích predmetov
PRÍLOHA Č.5
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK PRE CHEMICKÉ LABORATÓRIUM
- V laboratóriách sa musí udržiavať čistota a poriadok, únikové cesty musia byť stále voľné.
- Do laboratória prinášame iba veci nevyhnutné na prácu: pracovný plášť, ktorý musí byt' čistý, zošit, tabuľky a handru.
- Žiaci musia byť oboznámení so zaobchádzaním s hasiacim prístrojom a so spôsobom privolania požiarnej pomoci.
- V laboratóriách je dovolené robiť len práce prikázané vyučujúcim alebo práce, ktoré bezprostredne súvisia s danou úlohou.
- Laboratórne nádoby sa nesmú používať na jedenie, pitie a uskladňovanie potravín. Potraviny sa nesmú uskladňovať ani v chladničkách, ktoré sú určené na laboratórne účely.
- Keď to vyžaduje charakter práce, žiaci musia používať pridelené ochranné pomôcky, ktoré sa musia udržiavať v použiteľnom stave.
- Do odpadkového potrubia sa nesmú vylievať rozpúšťadlá, ktoré sa nemiešajú s vodou, koncentrované silné kyseliny a roztoky hydroxidov a také látky, ktoré sa v styku s vodou, kyselinami alebo hydroxidmi rozkladajú a uvoľňujú jedovaté alebo dráždivé plyny.
- Do odpadového potrubia sa môžu vylievať v obmedzenom množstve (jednorázovo najviac 0,5 litra) rozpúšťadlá ,ktoré sa dokonale miešajú s vodou (po ich zriedení v objemovom pomere najmenej 1:10) a kyseliny alebo hydroxidy (po ich zriedení v objemovom pomere najmenej 1:30).
- Pri práci so zdraviu škodlivými látkami treba dbať na to, aby nedochádzalo k styku chemikálií s pokožkou, sliznicou dýchacími a zažívacími ústrojmi .
- Na naberanie tuhých látok sa používajú laboratórne lyžice. Zdraviu škodlivé kvapalné látky sa pipetujú použitím vákua .
- Pri manipulácii s látkami dymovými, dráždivými a zapáchajúcimi, s jedovatými plynmi ako aj spaľovanie a žíhanie je dovolené robiť len v digestóriach s dostatočným odťahom.
- Pri rozliati horľaviny treba okamžite zhasnúť kahan, vypnúť elektrický prúd a zabezpečiť dôkladné vetranie. Rozliata kvapalina sa nechá vsiaknuť do vhodného pórovitého materiálu, ktorý sa potom odloží na bezpečné miesto.
- Zapálené kahany nie je dovolené nechať horieť bez dozoru.
- Pre obsluhu elektrických zariadení platí zásada, že vykonávať bežné úlohy spojené s prevádzkou elektrických zariadení (prístrojov, varičov, sušiarní atď.) Môžu tie osoby, ktoré boli preukázané poučené o prevádzke zariadenia a jeho funkcii. Obsluhujúci sa smie dotýkať len tých častí, ktoré sú na obsluhu priamo určené. Udržiavať, opravovať a rozširovať elektrickú inštaláciu môžu len poverené osoby.
- Tento laboratórny poriadok sú žiaci povinní poznať a dodržiavať.
25.august 2023 Mgr. Silvia Gregušová
vedúca chemického laboratória
PRÍLOHA Č. 6
POKYNY K ODBORNEJ PRAXI A ODBORNÉMU VÝCVIKU ŽIAKOV
Študijné a učebné odbory:
Odbornú prax a odborný výcvik absolvujú žiaci povinne v súlade so školským vzdelávacím programom a platnou legislatívou. Úlohou odbornej praxe a odborného výcviku je pripraviť žiakov tak, aby po ukončení štúdia vedeli prakticky využiť osvojené poznatky a zručnosti na svojich pracoviskách.
Odborná prax a odborný výcvik sa realizuje v priestoroch školy a na pracoviskách iných FO a PO.
Dokladom o realizácii odbornej praxe je Dohoda o zabezpečení praktického vyučovania formou odbornej praxe a odborného výcviku.
- Povinnosti školy :
- Oboznámiť žiakov s cieľom odbornej praxe a odborného výcviku, so spôsobmi kontroly, hodnotenia, právami a povinnosťami pri vykonávaní odbornej prax a odborného výcviku.
- cieľom odbornej praxe/odborného výcviku je :
Študijné odbory:
získavanie praktických zručností a návykov pri prácach vo svojom odbore, administratívne práce, práca s kancelárskou a výpočtovou technikou, vybavovanie agendy, obchodné aktivity, marketing, vedomostí z organizácie a riadenia jednotlivých úsekov, podnikateľské aktivity, návrhy, reklama, predaj,
Učebné odbory:
získavanie praktických zručností a návykov pri práci vo výrobnom stredisku, pri práci v odbytovom stredisku, pri práci v skladovacom stredisku a pri administratívnych prácach a prácach s kancelárskou technikou.
- prax/ výcvik bude pravidelne kontrolovaná/ý príslušným vyučujúcim praxe a odborného výcviku a zo strany vedenia školy náhodným výberovým spôsobom,
- prax/výcvik bude hodnotená/ý známkou na základe klasifikačného poriadku.
Podmienkami klasifikácie sú:
- absolvovanie odbornej praxe/ výcviku podľa platných pokynov školy a v určenom termíne
- vypracovanie podľa pokynov a odovzdanie správy z odbornej praxe/odborného výcviku (ďalej len správa) najneskôr do 5 pracovných dní od skončenia praxe a odborného výcviku..
Ak žiak neabsolvuje odbornú prax/ výcvik v určenom termíne, je povinný ju/ho absolvovať v náhradnom termíne. Žiak môže byť z výkonu odbornej praxe/ výcviku ospravedlnený len z vážnych a opodstatnených dôvodov (zdravotné dôvody, rodinné, reprezentácia školy a pod.) maximálne v rozsahu 30 % celkového počtu určených dní/hodín, príp. podľa individuálneho posúdenia vedenia školy. Ak ospravedlnená neprítomnosť žiaka na odbornej praxi/ výcviku presiahne vyššie uvedené kritérium, žiak musí odbornú prax/ výcvik absolvovať v náhradnom termíne.
- Vydať žiakom pokyny na vedenie denníka praxe a vypracovania správy z odbornej praxe / odborného výcviku / príslušný vyučujúci praxe/výcviku /
- žiaci si počas praxe a odborného výcviku vedú denné záznamy a na konci praxe a odborného výcviku vypracúvajú súhrnnú správu o priebehu a výsledkoch praxe. Táto správa je súčasťou maturitnej dokumentácie a môže byť pri maturitnej skúške predmetom diskusie.
- Oboznámiť žiakov s povinnosťami počas odbornej praxe/ odborného výcviku, najmä dodržiavaním pracovnej doby a rešpektovaním predpisov BOZP u poskytovateľa odbornej praxe/ odborného výcviku.
- dodržiavať pracovný čas, dbať na dobré medziľudské vzťahy, slušné správanie a vystupovanie hodné žiaka strednej školy, dodržiavať mlčanlivosť o skutočnostiach podľa pokynov zástupcov organizácie, dodržiavať pokyny k práci poverených pracovníkov praxe v organizácii, resp. zástupcom školy povereným praxou a o odborným výcvikom žiakov.
- Poučiť žiakov o mlčanlivosti pri práci s internými dokumentmi organizácie.
- žiak dodrží mlčanlivosť o interných údajoch organizácie, s ktorými bol oboznámený.
- Poveriť pedagogického pracovníka zodpovedného za koordináciu prípravy a priebehu odbornej praxe a odborného výcviku ako aj ich hodnotenia .
2. Povinnosti žiaka:
- dodržiavať pracovný režim na pracovisku, kde bude odbornú prax/ odborný výcvik vykonávať a plniť si povinnosti vyplývajúce z obsahovej náplne odbornej praxe /odborného výcviku/
- dodržiavať predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- rešpektovať pokyny kompetentných pracovníkov organizácie, ktorí budú zabezpečovať organizovanie praxe/výcviku priamo na pracovisku
- žiak je povinný oznámiť minimálne jeden deň vopred vyučujúcemu odbornej praxe/ odborného výcviku, každú zmenu počas realizácie odbornej praxe/ výcviku: zmenu pracovnej doby (aj jednorázovú, napr. pri náhrade za lekárske vyšetrenie), neprítomnosť na pracovisku (vážne a opodstatnené zdravotné problémy, príp. rodinné problémy, lekárske vyšetrenia, reprezentácia školy a pod.), zmenu miesta vykonávania odbornej praxe a pod.,
- žiak súčasne oznamuje svoju neprítomnosť a jej dôvody aj organizácii (firme), kde odbornú prax/ odborný výcvik vykonáva – pracovníkovi, ktorý je poverený organizovaním odbornej praxe,
- písomné ospravedlnenia svojej neprítomnosti počas odbornej praxe/ odborného výcviku žiak predkladá najneskôr do dvoch pracovných dní po skončení odbornej praxe/ odborného výcviku vyučujúcemu odbornej prax
- vykonávať odbornú prax bez nároku na mzdu, (pokiaľ si firma nestanoví inak)
- počas vykonávania odbornej praxe byť primerane oblečený podľa požiadaviek resp. charakteru pracoviska,
- najneskôr do piatich pracovných dní po skončení odbornej praxe/ odborného výcviku odovzdať vyučujúcemu predmetu odborná prax/ odborný výcvik vypracovanú správu, súčasťou ktorej je aj denník a hodnotenie odbornej praxe / odborného výcviku.
Odporúčané pracoviská pre realizáciu praxe:
· príspevkové a rozpočtové organizácie,
· súkromné firmy výrobného i nevýrobného charakteru,
· centrálne a regionálne úrady, verejná práva,
· banky, sporiteľne, poisťovne,
· obchodné a iné organizácie.
3. Pokyny na vypracovanie správy z odbornej praxe/odborného výcviku
Správa z odbornej praxe/ odborného výcviku – správa sa odovzdá v tlačenej forme v 1 exemplári /dať do väzby spolu s denníkom praxe /
Titulná strana: názov a sídlo školy, správa z odbornej praxe, názov pracoviska, školský
rok, trieda, meno a priezvisko žiaka
Obsah : /VZOR/
- Potvrdenie o vykonaní praxe.....................................1
- Charakteristika a história organizácie........................2
- Denník praxe..............................................................3
- Správa z odbornej praxe.............................................8
- Prílohy........................................................................10
Potvrdenie o vykonaní praxe/ odborného výcviku – urobí zástupca organizácie, v ktorej žiak bol na odbornej praxi/ odbornom výcviku, nezabudnúť pečiatka a podpis zástupcu organizácie !
Nepotvrdená správa z odbornej praxe/ odborného výcviku - nesplnená závažná povinnosť žiaka – berie sa že prax/výcvik sa neuskutočnili
- Charakteristika a história organizácie, prípadne organizačná štruktúra organizácie/ bez mien/, v ktorej žiak bol na praxi/ výcviku.
- Denník praxe a odborného výcviku - žiak uvedie podrobne, každý deň praxe samostatne na ½ strany formátu A4 /použiť
text. editor Word, typ písma TimesNew Roman – veľkosť 12/
- obsahuje dátum, organizačnú jednotku , v ktorej vykonával prax, uvedie časovúštruktúru dňa od nástupu na pracovisko /hodina/ a aké úlohy praxe plnil, s čím sa oboznámil, s akými dokladmi a návrhmi pracoval, resp. akú prácu vykonával, kedy opustil pracovisko / hodina/
- Správa z odbornej praxe – žiak ju odovzdá v tlačenej forme v 1 exemplári
Rozsah 1 - 2 strany, formát A4, typ písma Times New Roman , veľkosť písma 12, riadkovanie - 1,5
V správe žiak uvedie :
- Miesto výkonu praxe /organizácia, dielňa / – kde prax vykonával – technická dokumentácia, materiálové zabezpečenie, sklad, výroba, navrhovanie výrobkov, agenda, predaj, reklama a pod.
- Pracovná náplň praxe/ čo na praxi robil/
- Kladné stránky praxe / v čom vidí prínos odbornej praxe, aké vedomosti, zručnosti uplatnil zo školy, čo mu prax dala /
- Záporné stránky praxe / v čom vidí, že mu prax nedala to, čo od nej očakával, monotónna práca, neprideľovanie práce, pracovníci sa mu nevenovali a pod. /
- Čo mi prax dala / čo nové som sa dozvedel, čo som mohol robiť, čo som si mohol overiť z teoretických poznatkov a pod./
- Návrhy opatrení na odbornú prax a odborný výcvik/ dĺžka trvania praxe, termín, pracovná doba, aký vidí prínos praxe pre jeho teoretické vedomosti zo školy/
- Prílohy– organizačná schéma organizácie bez konkrétnych mien, doklady s ktorými sa žiak na praxi stretol, s ktorými robil počas odbornej praxe ,prospekty, fotografie , a pod.
Správu z odbornej praxe, odborného výcviku žiak podpíše a odovzdá príslušnému vyučujúcemu odbornej praxe/odborného výcviku.
25.august 2023 Ing. Michal Ondruš
zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie
DENNÍK
ODBORNEJ PRAXE /ODBORNÉHO VÝCVIKU/
Meno žiaka :
Trieda :
Študijný /učebný/ odbor :
Školský rok : 2023/2024
Adresa:
Mobil :
K dohode o zabezpečení odbornej praxe /odborného výcviku/ č. :
Kontaktná osoba školského zariadenia : Ing. Michal Ondruš
Mobil : + 421 902 489 012
ZÁZNAMY O ABSOLVOVANÍ ODBORNEJ PRAXE /ODBORNÉHO VÝCVIKU/ :
Názov organizácie :
Adresa :
Telefón :
Študent :
P.č.
Dátum
Náplň praxe
Počet
odpracovaných
hodín
Podpis
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Spolu :
Meno pracovníka, ktorý vykonal školenie o BOZP :
Podpis pracovníka, ktorý vykonal školenie o BOZP : ................................
Dátum vykonania školenie o BOZP :
Podpis žiaka : ................................
POTVRDENIE O VYKONANÍ ODBORNEJ PRAXE /ODBORNÉHO VÝCVIKU/
ORGANIZÁCIA
Názov organizácie :
Adresa :
Tel / e-mail :
Zastúpená zástupcom :
Potvrdzuje,
že žiak (meno)
vykonával v našej organizácií odbornú prax /odborný výcvik/ v čase a rozsahu uvedenom v tomto denníku pod odborným vedením našich zamestnancov.
Stručné hodnotenie žiaka po stránke odbornej, pracovnej a jeho správania sa počas odbornej praxe /odborného výcviku/ :
Odborná prax /odborný výcvik/ bola vykonávaná v dňoch :
podľa tematicko - výchovno vzdelávacieho plánu na šk. rok 2023/2024.
Podľa dohody o zabezpečení odbornej praxe /odborného výcviku/ č. :
Návrhy na spoluprácu, zlepšenie, pripomienky :
v................................... dňa:
odtlačok pečiatky organizácie : .......................................................
zástupca organizácie
podpis
Charakteristika a história organizácie :
Správa z odbornej praxe /odborného výcviku/ :
Obsah správy :
1/ kde bola prax /odborný výcvik/ vykonaná
2/ zameranie organizácie, krátky popis technického vybavenia
organizácie pre danú činnosť
3/ konkrétna činnosť študenta v organizácií
4/ návrh na vylepšenie činnosti
5/ splnenie očakávania, čo mi prax /odborný výcvik/ priniesla z odborného hľadiska
- Správu vypracuje študent zúčastňujúci sa odbornej praxe /odborného výcviku/ a predloží ju ku kontrole svojmu učiteľovi praxe /odborného výcviku/, správa bude pred odovzdaním učiteľovi podpísaná zodpovedným pracovníkom, ktorý vykonával odborný dohľad nad študentom v organizácií.
Správa :
Prílohy :