• Zvyšovanie odborných zručnosti, získanie nových skúseností v zahraničí

• 09.07.2023 10:05
        • Kolín 16.4.2023 - 29.4.2023
        • Správa o zrealizovanom projekte

Názov projektu:          Zvyšovanie odborných zručnosti, získanie nových skúseností

v zahraničí

Číslo zmluvy:             2022-1-SK01-KA122 -VET-000072922

Sektor:                        Odborné vzdelávanie a príprava

Typ mobility:              Krátkodobá vzdelávacia mobilita žiakov

Poskytovateľ:                         Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu

Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu

Sprevádzajúca osoba:             Bc. Rudolf Kližan, Martin Komžík

Účastníci mobility:      Dávid Bottka , Frederik Dudáš, Dávid Ladický, Jakub Sitek, Matej Sitek, Patrik Valter

Dátum:                                   16.4.2023-29.4.2023

Miesto:                       Stredná odborná škola a  Stredné odborné učilište stavebné  Kolín

Česká republika.

Správa o priebehu mobility:

V rámci programu  Erazmus+ som sa zúčastnil so 6 žiakmi 1.ročníka učebného odboru elektromechanik–automatizačná technika SOŠ Jána Antonína Baťu  Partizánske výmennej odbornej praxe žiakov  v Strednej odbornej škole a v Strednom odbornom učilišti stavebnom v Kolíne  v Českej republike.

Hneď v pondelok sa žiaci zúčastnili spolu so žiakmi z Čiech na exkurzii vo firme KOPOS ,ktorá vyrába elektroinštalačný materiál všetkých druhov. V poobedných hodinách sme mali exkurziu v židovskej časti mesta Kolín a navštívili sme najstarší židovský cintorín  a židovskú katedrálu.  Exkurzia bola veľmi zaujímavá a pútava.

Utorok bol pre našich žiakov pracovný. Od rána žiaci pracovali v dielňach pre elektrotechnikov, kde zapájali svetelné okruhy a vypínače pre bytové jednotky. V poobedných hodinách sme sa presunuli do elektrotechnických laboratórií. Tam mal pre nich pán majster pripravenú pútavú prácu v podobe skladania elektronických presýpacích hodín. Žiaci museli preukázať svoje vedomosti a zručnosti v spájkovaní.

Streda pokračovala v nastolenom trende. Ráno žiaci pokračovali v začatej práci z predchádzajúceho dňa v dielňach. Po výdatnom obede chlapcov čakalo milé prekvapenie. Nasadli sme do auta školy ,ktoré nás odviezlo do priľahlého mesta Kutná Hora. Žiaci mali možnosť zajazdiť si  na motokárach a bobovej dráhe.

Štvrtok začal pre nás už klasicky v dielňach. Žiaci finalizovali svoju prácu v podobe zapojenia svetelného okruhu malej bytovej jednotky. Poobedie sa nieslo v športovom a relaxačnom duchu. Po futbalovom dueli proti žiakom so stavebného učilišťa kroky našich žiakov viedli do priľahlého aquaparku, kde sa príjemne zabavili a zrelaxovali.

Piatok bol voľným dňom a naši žiaci si mohli vybrať aktivity,  ktoré chceli. Samozrejme okamžitá reakcia bola navštíviť motokáry v Kutnej Hore. Chlapcom sme vyhoveli a po pár hodinách jazdenia na okruhu zamierili opäť do aquaparku , kde si žiaci dosýta vychutnali tobogány a vodné atrakcie. Sobota už bola v duchu balenia ,lúčenia a odchodu domov.

Touto výmennou  odbornou praxou si žiaci rozšírili všeobecný rozhľad, overili a rozšírili si svoje odborné  vedomosti a zručnosti v praxi v zahraničí.

Výmenná prax bola pre žiakov veľkým prínosom, nakoľko žiaci nielenže získali nové odborné  poznatky, ale naučili sa i samostatne pracovať, zlepšili si svoje komunikatívne kompetencie, finančnú gramotnosť,  obohatili slovnú zásobu o odbornú terminológiu v českom jazyku a v neposlednom rade nadviazali nové priateľstvá.