• Zvyšovanie odborných zručností, získanie nových skúseností v zahraničí

• 03.11.2023 10:25
        • Velešín 1.10.2023 - 14.10.2023
        • Správa o zrealizovanom projekte

Názov projektu:       Zvyšovanie odborných zručností, získanie nových skúsenosti

v zahraničí

Číslo zmluvy:             2022-1-SK01-KA122 -VET-000072922

Sektor:                       Odborné vzdelávanie a príprava

Typ mobility:              Krátkodobá vzdelávacia mobilita žiakov

Poskytovateľ:            Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu

Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu

Sprevádzajúca osoba:   Ing. Ján Mašír

Účastníci mobility: odbor „Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení – 2426 K, I. a II. ročník“ Christián Hamara, Marián Pihýk, Lukas Humaj, Samuel Mikuláš, Matúš Lukáč, Samuel Jerguš Rábek

Dátum:      od 1.10. do 14.10.2023

Miesto:      Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, Velešín, U Hřiště 527, Česká republika

Správa o priebehu mobility:

V dňoch 1. – 14. októbra  2023 som sa spolu so žiakmi I.C a II.C odbor „Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení – 2426 K,  zúčastnil stáže vo Velešíne zameranej na praktickú  prípravu našich študentov v rámci projektu Erasmus +. Realizácia odborného vzdelávania prebiehala v  partnerskej škole podľa vopred  pripraveného programu.

Príchod a privítanie so  zástupcom RŠ

Počas druhého dňa nás privítal p. riaditeľ s vedením školy, prezreli sme si školu aj pracoviská OV, výbavu a materiál.

Nasledovalo oboznámenie sa s náplňou stáže a definovali sa očakávané výstupy projektu ako i zručnosti, ktoré majú byť využívané pri tvorbe výstupov projektu (zástupca RŠ, hlavný majster, majster OV). Pozornosť bola venovaná i dokumentácii k stáži. Mal som pripravenú výkresovú dokumentáciu a materiál na prácu počas celej stáže.

Každý deň sme boli rozdelení do troch blokov, dopoludnia sme pracovali v dielňach OV podľa pripravených výkresov. Žiaci realizovali správne presné nastavenie a upnutie nástroja, materiálu, správne sústruženie vonkajších a vnútorných priemerov, vyhrubovanie a vystružovanie dier, zápichy, vŕtanie na vŕtačke, fréze, sústruhu, rezanie závitov, frézovania šikmých, rovinných a osadených plôch a drážok. Ukázali sme si prácu na CNC sústruhu.

Popoludní sme mali voľnočasové aktivity: návštevy výstav, hradov, zámkov a atrakcií regiónu.

Večer sme zdržiavali  v školskej telocvični, posilňovni, v priestoroch kreatívnej tvorby, v kuchynke (kreatívna tvorba, varenie, pečenie, pranie osobných vecí, hranie spoločenských hier).

Víkend sme prežívali dobrodružstvá v prírode, v  príprave večere, praním a hraním spoločenských hier. Každý deň si písali žiaci denník.

Piatok bol venovaný prezentácii vytvorenej žiakmi, zhrnutiu získaných poznatkov z praktického precvičovania, nasledovalo ocenenie najlepšieho žiaka, celkové vyhodnotenie stretnutia a diskusia. Získali sme dva diplomy, jeden za šport a voľnočasové aktivity,  druhý za vzornú prácu žiaka Christiana Hamaru, ktorého ideme pripravovať na ZENIT.

Domácich sme zaskočili pripravenosťou na prácu počas  stáž i samostatnými voľnočasovými aktivitami. Nepotrebovali sme nikoho, aby sa nám nadmerne venoval, čo najviac ocenilo vedenie školy.

Predstavil by som vám dielne OV. Minimálne plocha 6X telocvičňa. Pracoviská na prízemí zoradené od skladových priestorov, cez ručné obrábanie, strojné obrábanie, brúsiareň  a samostatné pracoviská CNC.

Na poschodí boli dielne pre mechatronikov. Všetci žiaci počas dňa pracovali na svojom mieste, nebavili sa, nechodili, nerušili sa a samozrejmosťou bolo nepoužívanie mobilov. V šatni mal majster dozor počas prezliekania.

Posledný deň sme sa rozlúčili s  množstvom informácií, skúseností a zážitkov. Po krásnych dňoch   sme sa vydali na cestu domov. Cestou sme sa zastavili  v Technickom múzeu v Telči, neskôr sme si urobili prestávku spojenú s občerstvením.

Žiaci si rozšírili všeobecný rozhľad, overili a rozšírili  svoje odborné  vedomosti i zručnosti  v zahraničí. Pre žiakov bola stáž veľkým prínosom, nakoľko získali nové odborné zručnosti, poznatky, ale naučili sa i samostatne pracovať. Študenti si zlepšili  svoje komunikačné kompetencie, finančnú gramotnosť,  obohatili slovnú zásobu o odbornú terminológiu a vytvorili  nové priateľstvá.

Celé stretnutie hodnotím ja, ale aj rodičia po stretnutí s deťmi vysoko pozitívne.

Moje poslanie, dopoludnia učiteľ, popoludní turistický sprievodca a organizátor športových a voľnočasových aktivít i následne ošetrovateľ, bolo splnené nad moje očakávania.

Prezentačné video