Sociálny pedagóg

Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.“

Matka Tereza

Sociálny  pedagóg : Mgr. Zuzana Gergelová

Ako sociálny pedagóg pracuje?

Sociálny pedagóg využíva vo svojej práci individuálnu, ale najmä skupinovú prácu. Keďže sa najčastejšie riešia problémy v určitej skupine a komunite žiaka je potrebné pracovať s celou skupinou a to formou poradenských komunít, či školskej mediácie.

Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov.

Individuálne pracuje s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo mimoriadnu zdravotnú starostlivosť.

Odborné činnosti sociálneho pedagóga:

• upevňovanie vzťahov vo vnútri školy – ide predovšetkým o vzťahy smerujúce k pozitívnej atmosfére a pozitívnym väzbám medzi žiakmi, socializáciu v oblasti správania,
  • spolupráca v rámci širšieho sociálneho prostredia,
  • problematika zanedbávania povinnej školskej dochádzky (záškoláctvo)
  • prevencia sociálno-patologických javov (šikanovanie, kriminalita maloletých, zneužívanie návykových látok).
  • rieši problémové situácie rodinného prostredia (konzultácie s rodičmi žiakov) a poskytuje rodičom informácie o možnostiach zlepšenia ich sociálnej situácie resp. ich odporúča na iné inštitúcie pomoci (ÚPSVaR, MV – odd. soc. služieb a pod.)
  • organizuje preventívnu činnosť – prednášky a besedy na potláčanie soc. patologických javov: šikanovanie, kyberšikana, drogové závislosti, prevencie  pod.

Osobný kontakt:  Námestie SNP 14, číslo kabinetu 125

Telefonický kontakt:  038/7479125