• Projekt Erasmus +

        • Výmenné partnerstvo

        • 24.02.2021 15:17
        • 2018 - 2020
        •  

          Erasmus+

          KA2 Školské výmenné partnerstvá

          Projekt: Freedom - commonplace or privilege? Life without freedom - different places, different people, different periods

           

          Naša škola sa v rámci programu Erasmus+ stala partnerskou organizáciou pre dvojročný projekt Freedom - commonplace or privilege? Life without freedom - different places, different people, different periods v KA2 – Školské výmenné partnerstvá. Cieľom projektu je, aby si žiaci uvedomili dôležitosť slobody a pochopili fakt, že sloboda nie je vo svete samozrejmosťou. Dozvedia sa, kam až môže popieranie slobody zájsť, spoznajú nové miesta, nové kultúry, zvyky, tradície, nových ľudí, taktiež rôzne formy potláčania ľudských práv v rôznych historických obdobiach. Projekt by mal naučiť žiakov tolerancií voči iným názorom, kultúram, náboženstvám a pod.

          V projekte sú zapojené celkom 4 partnerské organizácie:

                                

          Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště

          stavební, Kolín II, Pražská 112

          Mesto: Kolín

          Krajina: Česká republika

           

          Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum

          Mesto: Oranienburg

          Krajina: Nemecko

           

          Stredná odborná škola Jána Antonína Baťu, SNP 5 Partizánske

          Mesto: Partizánske

          Krajina: Slovensko

           

           Eötvös József Református Oktakási Központ

          Mesto: Heves

          Krajina: Maďarsko

           

          Autorom a koordinátorom projektu je česká škola - Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební, Kolín II, Pražská 112.

          V rámci projektu sa uskutočnia 4 mobility žiakov: V Českej republike, Maďarsku, Nemecku a na Slovensku a 2 semináre pre učiteľov v Českej republike a Maďarsku podľa nasledujúceho harmonogramu:

          Seminár pre učiteľov: 07.11.-09.11.2018, Kolín

          V dňoch 7.-9.11.2018 sa projektový tím /Ing. Jakubeová, Ing. Mašír, Mgr. Hýroššová/ zúčastnil krátkodobého spoločného školenia v Kolíne zameraného na využívanie moderných digitálnych technológií v projekte KA2 – Školské výmenné partnerstvá s názvom „Sloboda – samozrejmosť alebo výsada? Život bez slobody – rôzne miesta, rôzni ľudia, rôzne obdobia.“, v ktorom SOŠ J. A. Baťu participuje ako partnerská škola. Školenie prebiehalo podľa vopred pripraveného programu. Počas prvého dňa, po prezencií všetkých účastníkov, nasledovalo predstavenie jednotlivých zapojených škôl (celkom štyri) prostredníctvom PPT-prezentácií a videoprojekcií. Nasledovalo oboznámenie sa s celým projektom ako takým a definovali sa očakávané výstupy projektu ako i technológie, ktoré majú byť využívané pri tvorbe výstupov projektu. Pozornosť bola venovaná i e-Twinning-u, čo je vlastne internetový portál na spoluprácu učiteľov a žiakov celej Európy a bez ktorého by nebolo možné realizovať uvedený projekt. Jedná sa o partnerstvá škôl v Európe, komunitu európskych škôl a európskych učiteľov. Ďalšími digitálnymi technológiami sme sa zaoberali počas druhého dňa. Konkrétne išlo o powerpoint, prácu s fotografiami a tvorbu videí. Popoludní sa konal worshop k téme e-Twinnig.  Tretí deň bol venovaný zhrnutiu získaných poznatkov a praktickému precvičovaniu, nasledovalo vyhodnotenie stretnutia a diskusia. Popoludní sme sa rozlúčili s partnerskými školami a vyzbrojení množstvom informácií, skúseností a zážitkov sme sa vydali na cestu domov. Celé úvodné stretnutie projektový tím zhodnotil vysoko pozitívne, partnerská škola v Kolíne bola vysoko odborne pripravená a poskytla účastníkom cenné informácie, s ktorými sa bude projekt realizovať o niečo jasnejšie a jednoduchšie. Takmer celé úvodné stretnutie prebiehalo v jazyku projektu, ktorým je anglický jazyk.

          Fotogaléria:

           

          Mobilita žiakov 1, 02.12.-07.12.2018, Kolín, Česká republika

          V dňoch 2.-7.12.sa 6 žiakov SOŠ Jána Antonína Baťu spolu s dvomi sprevádzajúcimi osobami /Mgr. Hýroššová a Mgr. Hlavatá/ zúčastnili mobility v Kolíne v rámci projektu Erasmus+, Školské výmenné partnerstvá, KA2. Projekt s názvom „Sloboda – samozrejmosť alebo výsada? Život bez slobody – rôzne miesta, rôzni ľudia, rôzne obdobia“ mal v meste Kolín za cieľ oboznámiť žiakov, ako v Čechách ľudia v etapách dejín bojovali za slobodu. Spolu so žiakmi sme okrem iného tematicky navštívili Terezín, kde sme si prehliadli „Malú pevnosť“ a v anglickom a českom jazyku sa dozvedeli o úskaliach života v Terezíne počas druhej svetovej vojny. Priamo v Kolíne sme navštívili židovské múzeum, židovský cintorín; boli sme prijatí na radnici, kde sme si vypočuli históriu tohto mesta a v rámci projektov a workshopov pracovali žiaci s témou „sloboda“ i v škole. Keďže jazykom projektu je angličtina, žiaci nielenže komunikovali medzi sebou v tomto jazyku, ale mali k dispozícií 4-hodinové animácie s lektorkou anglického jazyka. Svoje znalosti o Českej republike si overili v kvíze a doplnili anglicko-český slovník s tematikou boja za slobodu  o slovenské ekvivalenty. V rámci zábavného večera mali možnosť spoznať i českú gastronómiu.

          Počas celého týždňa bol pre žiakov i učiteľov pripravený veľmi zaujímavý, aj keď náročný program a všetci prišli bohatší o nové skúsenosti zážitky a jazykové zručnosti.

          Príprava na mobilitu:

           

          Mobilita:

           

           

                                                                      

          Mobilita žiakov 2, 10.02.-15.02.2019, Heves, Maďarsko

          V dňoch 10.02.-15.02.2019 sa šesť žiakov našej školy spolu s dvomi sprevádzajúcimi učiteľkami zúčastnili v poradí druhej (po Českej republike) krátkodobej mobility v Maďarsku, ktorá sa realizovala v rámci dvojročného projektu KA2 – Školské výmenné partnerstvá. Jeho názov je SLOBODA - SAMOZREJMOSŤ ČI VÝSADA? ŽIVOT BEZ SLOBODY - RÔZNE MIESTA, RÔZNI ĽUDIA, RÔZNE OBDOBIA. Žiaci štyroch európskych škôl (zo Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Nemecka) opäť spolupracovali na spoločnej téme „Sloboda“. Vymenili si skúsenosti, zúčastnili sa spoločných školských  i mimoškolských  aktivít v rámci miest Heves, Eger a Budapešť a pracovali na výstupoch projektu. Keďže jazykom projektu je angličtina,  žiaci (aj učitelia) sa  vrátili  jazykovo zdatnejší. Projekt pokračuje v septembri krátkodobou mobilitou žiakov v Nemecku.

          Fotogaléria:

           

           

          Seminár pre učiteľov: 10.02.-12.02.2019, Heves

          Ďalšou aktivitou v rámci projektu Freedom - commonplace or privilege? Life without freedom - different places, different people, different periods programu ERASMUS+ bolo stretnutie učiteľov v meste Heves v Maďarsku. Toto stretnutie sa uskutočnilo v čase od 10.02.-12.02.2019 za účasti 12 pedagógov a nadväzovalo na predchádzajúci seminár, ktorým celý projekt odštartoval a ktorý prebehol v decembri 2018 v Českej republike v Kolíne. Za našu školu sa stretnutia učiteľov zúčastnila Ing. Jakubeová, Ing. Mašír a Ing. Mošková. Obsahom školenia bola história sociálnych sietí, aktuálne trendy, vývoj do budúcnosti a hlavne predstavenie sociálnych sietí ako dôležitého prostriedku komunikácie medzi účastníkmi projektu, informovania verejnosti o projektových aktivitách, o výstupoch projektu a pod. V priebehu seminára boli tiež riešené otázky General Data Protection Regulation alebo GDPR. Pedagógovia sa naučili, ako správne a efektívne využívať sociálne siete a ako lepšie motivovať žiakov k ich bezpečnému používaniu. Získané znalosti a schopnosti budú pedagógovia využívať nielen v rámci projektových aktivít, ale i v bežnom profesijnom a osobnom živote. Absolvovaním školenia sa učitelia zoznámili so všetkými možnosťami, ktoré ponúkajú sociálne siete a možnosťami využitia sociálnych sietí pri výuke, pri sebavzdelávaní, k sprostredkovaniu informácii, vzdelávacích materiálov a skúseností. Účasť na školení im umožnila pochopiť správanie a hodnoty mladej „sieťovej generácie“. Účastníci školenia tiež spoznali prostredie hostiteľskej školy, nadviazali nové kontakty so zahraničnými kolegami, stali sa sebavedomejšími pri komunikácii v cudzích jazykoch, získali novú skúsenosť s tímovou prácou v medzinárodnom kolektíve.

           

          Mobilita žiakov 3, 22.09.-27.09.2019, Berlín

          V dňoch 22.-27.9.2019 sa 6 žiakov SOŠ Jána Antonína Baťu zúčastnilo výmenného pobytu v Berlíne v rámci projektu Erasmus+, Školské výmenné partnerstvá, KA2. Projekt s názvom „Sloboda – samozrejmosť alebo výsada? Život bez slobody – rôzne miesta, rôzni ľudia, rôzne obdobia“ mal v meste Berlín za cieľ oboznámiť žiakov, ako žili ľudia v Nemecku v období rokov 1961-1989. Žiaci okrem iného tematicky navštívili Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen – tzv. väznicu Stasi, kde väznili politických väzňov vtedajšej doby, Pamätník obetiam Berlínskeho múra, Unterwelten – vojnové bunkre a tunely pod Berlínom, Brandenburgskú bránu a mnoho iných pamätihodností a v rámci projektov a workshopov pracovali s témou „sloboda“ i v škole. Keďže jazykom projektu je angličtina, žiaci komunikovali medzi sebou v tomto jazyku. V rámci zábavy mali možnosť vyblázniť sa v Jump-Hause a stráviť pekné chvíle v Illuseu – centre ilúzií alebo si zabubnovať s dvomi zaujímavými ľuďmi z afrického Burkina Faso.

          Mobilita žiakov 4, Partizánske

          Doteraz nezrealizovaná kvôli zlej epidemiologickej stuácii jednotlivých krajín (Covid-19).

        • Naspäť na zoznam článkov
    • Prihlásenie

  • Ing. Katarína Hartmannová
    riaditeľka školy
      katarina.hartmannova@spspart.sk

    Ing. Ingrid Rigáňová
    zástupkyňa pre teoretické vyučovanie
       iriganova@gmail.com


    Ing  Mgr. Andrea Dubravická
    zástupkyňa pre teoretické vyučovanie
       dubravickaa@centrum.sk

    Ing. Michal Ondruš
    zástupca pre praktické vyučovanie
      michal.ondrus.23@gmail.com

    Anetta Divékyová
    vedúca školskej jedálne
      anetta.divekyova@spspart.sk

    Monika Miková
    personalistka
      monika.mikova@sospe.sk