• Moderný učiteľ NEJ a ANJ

• 29.03.2019 11:37
        • 2018 -2019

KA1 Vzdelávacia mobilita jednotlivcov

Projekt: Moderný učiteľ nemeckého a anglického jazyka

SOŠ Jána Antonína Baťu SNP 5 Partizánske disponuje kvalitným a odborným učiteľským zborom, žiaci patria k úspešným v regióne i mimo neho v rôznych súťažiach (odborných, prírodovedných, športových, atď.). Ako slabší článok však vidíme oblasť jazykového vzdelávania. Škola preto naplánovala aktivity profesijného rozvoja pedagogických pracovníkov v horizonte jedného roka, s ohľadom na potreby školy a na konkrétne a aktuálne potreby pedagogických pracovníkov a žiakov.

CIELE PROJEKTU:

Nepretržité vzdelávanie učiteľov posúva školu vpred. Preto sme si zvolili v rámci projektu aktivity profesijného rozvoja v zahraničí prostredníctvom úzko profilovaných kurzov. Cieľom týchto kurzov je motivovať a inšpirovať učiteľov, zdieľať skúsenosti s učiteľmi z celého sveta, objaviť svoju kreativitu  a neskôr inšpirovať svojich žiakov, prispieť k spestreniu a spríjemneniu vyučovania rozšírením svojej databázy aktivít na hodinách anglického a nemeckého jazyka a k vyššej motivácii  žiakov vzdelávať sa. Ďalším cieľom je posilnenie európskeho rozmeru školy zapojením školy do medzinárodných projektov a posun v internacionalizácii školy.

POČET A PROFIL ÚČASTNÍKOV:

Projekt ERASMUS + , KA1, vzdelávacia mobilita jednotlivcov, realizujeme po prvýkrát. Preto sme sa snažili  o realizáciu v menšom meradle, ktorú by sme chceli počas ďalších rokov rozšíriť. Na začiatok sme vybrali  dvoch reprezentantov školy - dvoch učiteľov cudzích jazykov, nemeckého a anglického. Obaja majú znalosti z ANJ a NEJ minimálne na úrovni B2  a boli selektovaní podľa motivácie, schopnosti posunúť získané zručnosti ďalším zamestnancom, ochoty spolupracovať, atď.

PLÁNOVANÉ MOBILITY:

Rakúsko, Viedeň, ActiLingua – metodický kurz pre učiteľov /jar 2019/ - plánované

Veľká Británia, Cambridge, Bell – kurz pre učiteľov pod názvom „kreativita v triede“ /leto 2018/ - už zrealizované.

V dňoch 15.7. až 28.7. 2018 som sa v historickom meste Cambridge zúčastnil jazykového kurzu Kreativita v triede, ktorý sa organizoval cez mobilitný program Erasmus+. Kurz zastrešovala škola Bell Teacher Campus – Homerton College, ktorá je jednou z 31 fakúlt patriacich pod Cambridge University. V škole sa konalo v rovnakom termíne viacero kurzov a účastníci boli až zo 17 krajín sveta (od Argentíny až po Čínu).

Náš kurz viedol lektor Chaz Pugliese, skúsený učiteľ a autor troch publikácii o motivácii a kreativite, ktorý nám sprostredkoval nové nápady a možnosti ako spestriť výučbu formou jazykových hier, používania hudby a mnoho iných tvorivých aktivít a techník, ktoré umožnia študentom používať angličtinu viac kreatívne. Taktiež sme získali nové stratégie na motiváciu žiakov, plánovanie vyučovacej hodiny a rozvíjanie všetkých štyroch jazykových zručností u žiakov a námety na tvorbu nových materiálov, ktoré zdokonalia medzikultúrne povedomie u žiakov.

Okrem hlavného kurzu sme mali poobede na výber aj z rôznych workshopov a tzv. Cultural TalksPlenary Talks, čiže kurz bol naozaj dosť intenzívny.

Počas kurzu bolo tiež možné za určitý príplatok sa zúčastniť rôznych výletov, napr. do Ely (najdlhšia katedrála v UK a dom Olivera Cromwella),  či Wimpole (najväčšie sídlo v Cambridgeshire). V Cambridge sme tiež mohli navštíviť botanickú záhradu, pozrieť si Shakespearovu hru, alebo ísť na tzv. Punting, čo je niečo ako gondoly v Benátkach. V sobotu sme navyše išli autobusom do Londýna, kde sme mali voľný program a každý si mohol naplánovať, aké pamiatky si chce pozrieť.

Celkovo hodnotím kurz veľmi pozitívne, získal som nielen veľa nových nápadov a podnetov pre výučbu, ale aj mnoho zážitkov a nových priateľov – kolegov z rôznych kútov sveta. Absolvovať kurz v Cambridge cez projekt Erasmus+ odporúčam všetkým, ktorí majú radi spoznávanie nových krajín a miest, stretnutie sa z kolegami z rôznych častí sveta a chuť sa obohatiť o nové podnety pri výučbe.